Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba przedstawił na konferencji prasowej sytuację w resorcie i podległych mu agencjach, a także nakreślił stan polskiego rolnictwa. W spotkaniu z dziennikarzami 8 sierpnia 2012 r. w siedzibie resortu, wzięli też udział: dwaj wiceministrowie - Kazimierz Plocke oraz Tadeusz Nalewajk oraz prezesi podległych ministrowi instytucji - Tomasz Kołodziej - Prezes ARiMR, Leszek Świętochowski - Prezes ANR, Lucjan Zwolak - zastępca prezesa ARR oraz Artur Brzóska - Prezes KRUS.
Stanisław Kalemba powiedział, że Polska bez zakłóceń realizuje Wspólną Politykę Rolną Unii Europejskiej i nie ma też żadnego zagrożenia, iż środki przyznane naszemu krajowi na jej realizację, w perspektywie finansowej 2007 - 2013, mogłyby być nie wykorzystane. Minister odniósł się również do prac nad nowym kształtem Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020. Podkreślił, że w dalszym ciągu będziemy stawiali na bezpieczeństwo żywności oraz na zrównoważony rozwój rolnictwa. Zapowiedział, że będzie się starał o zrównanie płatności oraz o wyrównanie praw i obowiązków rolników we wszystkich krajach UE. Minister wyraził przekonanie, że polska wieś to jeden z filarów życia społecznego i gospodarczego, stanowi ogromny kapitał naszego kraju i zaapelował o przeciwstawianie się pojawiającym się czasami opiniom, iż jest ona obciążeniem dla naszego Państwa.
Mówiąc o działaniach prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Minister stwierdził, że wykonuję ona wielką pracę. Odniósł się również do bieżących doniesień medialnych o kontrolach prowadzonych w tej instytucji. Minister przypomniał, że ARiMR jest kontrolowana bardzo często i przez różne instytucje tak krajowe jak i unijne, i że nie ma w tym nic niezwykłego. Dodał, że zapewne wnioski wyciągnięte z tych kontroli pomogą Agencji działać jeszcze skuteczniej.
Minister zapowiedział, że na kolejnej konferencji prasowej poda termin w którym, w tym roku ARiMR będzie po raz kolejny przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dodał również, że wkrótce Agencja otrzyma z budżetu krajowego następną transzę pieniędzy na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych dla rolników. Dzięki temu, banki współpracujące z ARiMR, będą mogły udzielić tzw. kredytów preferencyjnych w łącznej wysokości 1,5 miliarda złotych. Zapowiedział przy tym, że zasady przyznawania tych kredytów będą trochę inne niż obowiązujące dotychczas.
Minister przedstawił także sytuację w polskim rolnictwie. Przypomniał, że mroźna zima i wiosenne przymrozki przyczyniły się do wymarznięcia zbóż ozimych posianych na powierzchni 1,5 miliona hektarów. Jednak rolnicy zdążyli ponownie obsiać swoje pola co, jak stwierdził, świadczy o ich odpowiedzialności i pracowitości. Dzięki temu zbierzemy około 23 milionów ton zbóż, a to wraz z istniejącymi zapasami wynoszącymi około 4 milionów ton, zapewni nam bezpieczeństwo żywnościowe. Swój wkład w takie działanie miała również ARiMR, która zbierała wnioski o pomoc od poszkodowanych rolników, a następnie, po ich sprawnym rozpatrzeniu, wypłacała finansowe wsparcie. Wysokość pomocy udzielanej rolnikom, którzy ponieśli straty, to 100 zł na hektar zniszczonych upraw.
Minister Stanisław Kalemba zapewnił, że będzie otwarty na kontakty z mediami, poprosił również dziennikarzy o obiektywizm w pisaniu i przedstawianiu problemów rolnictwa i polskiej wsi.
źródło: www_.arimr.gov.pl