Bakałarzewska 19, 16-400 Suwałki
Będzie pomoc na odtworzenie lasów zniszczonych przez klęski żywiołowe

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoże odbudować lasy zniszczone przez huragany, pożary czy też inne katastrofy naturalne. ARiMR wesprze także budowę np. dróg pożarowych, czy innych inwestycji, które będą w stanie chronić las przed negatywnymi skutkami takich zdarzeń. Pomoc ta udzielana jest przez ARiMR z działania "Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych", w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a wnioski można składać od 23 maja do 13 czerwca 2013 r. Termin ten ogłosił 8 maja 2013 r. Prezes ARiMR Andrzej Gross w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim (Dziennik Gazeta Prawna) oraz na portalu internetowym ARiMR (otwórz).

Wnioski o pomoc z działania "Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych", należy składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR i mogą to zrobić jedynie Nadleśniczy Lasów Państwowych, bądź osoby przez nie upoważnione. W przypadku prywatnych właścicieli, których lasy zostały zniszczone i którzy chcieliby także skorzystać z pomocy finansowej ARiMR, muszą zgłosić to w swoim nadleśnictwie. Ważne jest, aby dokonać tego przed złożeniem przez to nadleśnictwo wniosku o pomoc w ARiMR. 
W danym roku można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy w ramach Schematu II, czyli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego obszarów leśnych, z wyjątkiem sytuacji, w której na podstawie wcześniej złożonego wniosku nie przyznano pomocy.

Pomoc w ramach działania "Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych przysługuje według kolejności ustalonej na podstawie liczby punktów przyznanych przez ARiMR złożonym wnioskom o wsparcie. Liczba punktów zależy od tego, jaki jest procentowy udział kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na realizację inwestycji w lasach niebędących w zarządzie nadleśnictwa  w stosunku do wysokości wnioskowanej kwoty pomocy we wniosku o przyznanie pomocy. Im ten udział jest wyższy, tym większa jest liczba przyznawanych punktów, a więc wyższe miejsce danego wniosku na liście określającej kolejność przysługiwania pomocy. Kolejność przysługiwania pomocy jest ustalana na podstawie danych zawartych we wniosku o przyznanie pomocy na dzień złożenia wniosku. Jeżeli wniosek nie zawiera danych niezbędnych do ustalenia kolejności, nie przyznaje się punktów.

źródło: ARiMR

Moje usługi

Fachowe doradztwo »

Z sukcesem obsłużyłem wiele gospodarstw rolnych. Zdobyte doświadczenie wykorzystuję w 100% w sprawach moich klientów.

Indywidualne podejście »

Do każdej sprawy i  każdego klienta podchodzę nieschematycznie. Swoje działania dostosowuję do unikalnych potrzeb rolników.

Pomoc w uzyskaniu dotacji UE »

Skutecznie pomagam rolnikom w województwie podlaskim i w całej Polsce w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Profesjonalna obsługa »

Moje doświadczenie poparte jest certyfikatem doradcy rolnego, rolnośrodowiskowego i eksperta przyrodniczego.