25 czerwca Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sawicki, przedstawił na konferencji prasowej projekt systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020.
Głównym założeniem jest zwiększenie szans rozwojowych dla aktywnych rolników (tj. takich, dla których działalność rolnicza nie ma charakteru marginalnego, szacuje się, że prawie 91% rolników zostanie uznanych za aktywnych). Bardzo istotne jest również wykreowanie odpowiedniego środowiska rozwoju dla małych i średnich gospodarstw rolnych (szacowana liczba rolników kwalifikujących się do wsparcia to ok. 680 tys. ) Założeniem systemu jest stworzenie na polskim rynku rolnym gospodarstw towarowych, wytwarzających produkcję rolną na potrzeby całego kraju.
Cele zrealizowane zostaną dzięki przesunięciu 25% środków z PROW na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Podział środków zaplanowany jest następująco:
- 2% - podniesione płatności bezpośrednie dla młodych rolników,
- 15% - płatności związane z produkcją (2% z tej puli dotyczy uprawy roślin wysokobiałkowych),
- 8,3% - dodatkowe płatności.
Podział płatności bezpośrednich
System płatności zaprezentowany przez Ministra Marka Sawickiego obejmuje płatności obowiązkowe i dobrowolne.
Płatności obowiązkowe:
- jednolita płatność obszarowa,
- płatność na zazielenianie,
- płatność dla młodych rolników,
Płatności dobrowolne:
- płatności dla małych gospodarstw,
- płatności związane z produkcją,
- płatności dodatkowe,
- przejściowe wsparcie krajowe.
Dodatkowe informacje
Średnia stawka dopłat bezpośrednich będzie wynosić 205 euro/ha.
Środki z PROW mają służyć rozwojowi rolnictwa, duży nacisk położony zostanie, aby nie były traktowane jako renta wynikająca z samego posiadania gruntów rolnych. Warto dodać, że rolnicy, których gospodarstwa znajdują się na obszarach z ograniczeniami naturalnymi będą objęci dodatkową płatnością ONW, od 179 zł/ha w przypadku typu nizinnego, do 450 zł/ha w typie górskim.
Konsultacje społeczne dla przedstawionego systemu potrwają do 11 lipca 2014, a sam projekt powinien zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską do dn. 15 października 2014.
Dodatkowe informacje dostępne są w przygotowanej przez Ministerstwo prezentacji dostępnej na stronie.